Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

(1)

 

Zwiedzaj 9/11 Memorial i okolicę na wirtualnej mapie Street View

Lokalizacja 9/11 Memorial

Stacja WTC Oculus

Szklany budynek z wejściem do Muzeum z 11 września

Zobacz słynną kolumnę w Muzeum ze Strefy Zero

Szklany budynek Muzeum nocą

Krótki Opis 9/11 Memorial

9/11 Memorial stanowią majestatyczne pomniki ofiar ataku na WTC w formie dwóch basenów, wodospadów, są największymi sztucznymi kaskadami w Stanach Zjednoczonych. Wbudowane zostały głęboko poniżej gruntu, dokładnie w miejscu starych fundamentów po zburzonych wieżach Twin Towers. Baseny z płaczącymi wokół ścianami mają za zadanie w delikatny sposób oddawać hołd ofiarom tamtych tragicznych dni i przypominać o pustce, która po nich pozostała. U podnóża basenów wbudowane są diody LED oświetlające spadającą wodę, ponieważ tworzą spektakularny widok wieczorem. Na szczególną uwagę zasługują estetyczne granitowe wieńce w formie blatów biegnących wokół basenów. Zaprojektowane zostały lekko pod kątem a na nich wygrawerowano nazwiska wszystkich 2977 ofiar, które zginęły w zamachu. Tradycyjnie już, kładziona jest biała róża obok wyrytego nazwiska osoby mającej urodziny w danym dniu, co jest niezwykle miłym gestem.

Część Muzealna

W podziemiach mieści się 9/11 Memorial upamiętniające ataki z 11 września 2001 roku. Jego budowa łącznie z pomnikami wyniosła ok. 700 milionów dolarów zebranych z datków i pieniędzy publicznych. Wejście do muzeum powstało w formie szklanego pawilonu z odblaskową siatkową elewacją. Wystawa muzealna obejmuje ok. 10 tysięcy eksponatów, 25 tysięcy zdjęć oraz setki godzin filmów. Można zaobserwować na nich m.in.: płonące wieżowce z wyskakującymi ludźmi oraz wzruszające nagrania rozmów telefonicznych porwanych osób.

Ekspozycja przedstawia też zdjęcia zamordowanych osób oraz masę ich rzeczy osobistych, odnalezionych w gruzowisku. Ocalały też części konstrukcji, fasady, murów oraz elementy schodów, po których ratowali się ludzie. W podziemiach eksponowane są też części samolotu American Airlines użytego do zamachu i zniszczony wóz strażacki. Do eksponatów najbardziej rzucających się w oczy należy potężna belka. Została wydobyta, jako ostatnia spod gruzów i z tego powodu nosi nazwę Last Column. W trakcie odbudowy belkę upatrzyli sobie pracownicy, członkowie ekip ratowniczych i przechodnie. Szczelnie oblepili ją fotografiami i ogłoszeniami a także pamiątkowymi podpisami. W podziemiach znajduje się też niecodzienne miejsce stworzone specjalnie dla rodzin ofiar. Mogą oni w ciszy i spokoju oddać się rozmyślaniom, modłom, ale i zadumie.

Wśród dębów na świeżym powietrzu

Na powierzchni wokół pomników posadzono setki dębów, które budują nastrój kontemplacji i oddzielają zwiedzających od hałasu ruchliwego miasta. Tradycyjnie już, na corocznej ceremonii odczytywane są nazwiska wszystkich ofiar poległych w zamachach, w tym 8 polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Piętkiewicz-DeBin, Józef Piskadło, Gina Sztejnberg i Norbert Szurkowski (syn znanego kolarza). Część naziemną z pomnikami można zwiedzać bezpłatnie. Z kolei chcąc obejrzeć eksponaty w podziemiach należy zakupić bilet, który kosztuje 28 dolarów. Warto też pamiętać, że można zaoszczędzić czas i pieniądze rezerwując bilety wcześniej przez Internet. Każdy turysta mający w planach zwiedzanie całego kompleksu powinien zarezerwować sobie około 2-3 godziny. Tuż obok muzeum WTC znajduje się stacja kolejowa Oculus z eleganckimi sklepami i restauracjami. Można się tam posilić, przed zwiedzaniem kolejnych interesujących miejsc Nowego Jorku.


 

Oficjalny hołd dla Muzeum Pamięci 11 września​ (źródło: EarthCam)

September 11 Memorial (źródło: JP Cast)

Polacy z World Trade Center (źródło: Stanowo.com)

Film Pana Janusza: Wspomnienia ze Strefy Zero (źródło: JANUSZ1955)

Czytany 781 razy